Pazartesi, Temmuz 4

Kitap önerisi


Psikolog İlkim Öz'ün Alfa yayınlarından çıkan kitabı "Erkekler Neden Evlenir?" 6 erkeğin terapi öykülerini içeriyor. Okumanızı tavsiye ederim. Ben sizin için bir kaç alıntı yaptım:

“Kendimizle ilişkimizde kabullenmediğimiz her duygumuzu içimizde daha da büyütürüz. Niye? Çünkü kabullenmediğimiz sürece çözüm üretemeyiz. Eğer korkuların varsa ve sen korkularını kabullenmiyorsan onları daha da büyütürsün, çözüm üretemezsin. Ne zaman ki korkularının varlığını kabul edersin, o zaman çözüm yollarını ararsın……..” (syf.69)

“ …hayat ya öyle olursa, ya şöyle olursalar ile asla yaşanmaz. Hayatı ya olursa ile yaşamak korkak yaşamaktır. Korkak yaşamaksa hayatı dolu dolu yaşamamaktır. Cesur olacaksın, deneyeceksin ve sonuçları yaşayacaksın. Ancak bu şekilde kendi yaşamınla ilgili doğrulara ulaşır ve emin olursun.” (syf. 90)

“Hayatımızda iki türlü gerçek var. Değiştirebileceğimiz ve değiştiremeyeceğimiz gerçekler bunlar. Değiştirebileceklerimiz için uğraş verir ve istediğimiz sonuca ulaşırız. Değiştiremeyeceklerimiz içinse yapmamız gereken, kendimizi hırpalamamız değil, o gerçekle yaşamayı öğrenmemizdir.” (syf.130)

“Aslında herkesin penceresinin ardı boş. Her birimiz o boşluğu kendi bakışaçımızla dolduruyoruz Her birimiz pencerenin ardına farklı resimler yapıyoruz. Ve her birimiz kendi yaptığımız resmin içine her sabah uyanıyor, resmi yeniden ve yeniden yapıyoruz. İster canlı renklerle, ister gri ve siyah tonlarında. Ama her gün yeniden ve yeniden.” (syf.133)

“Oysa sevgi tüm ruhsal sıkıntıların tek ilacı. Sevgi en iyi yapıştırıcı, en güçlü birleştirici. Elimizi sevgiyle uzattığımız zaman duygusal kazancımız çok büyük olur. Çocuğumuza, eşimize, anne-babalarımıza, dostlarımıza sevgi ile sarıldığımız zaman ruhumuz coşkulu ve dingindir.
Birbirinize sevgiyle sarılmaktan kaygılanmayın, sarılın sarılın ömrünüz uzar. Ruhu bunaltan ve ömrü kısaltan sevgisizliktir.” (syf.38)

1 Comments:

At 12:38 ÖS, Anonymous münev said...

zaten yaşam ve insan ilişkileri,sevgiyle güzelleşiyor sevgiyle yüceliyor,..hayatınız ve hayatımız hep sevmeyi bilenlerle dolu olsun ...

 

Yorum Gönder

<< Home