Perşembe, Haziran 30

Stres sizi yönetmesin


  • Stres artık bir çok hastalığın sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Boyun ve sırt ağrıları, kanser, depresyon ve daha bir çok rahatsızlık aslında hayatımıza sinsice işleyen stresin vücudumuzda bıraktığı izler.
  • Elvan Demirkan'ın Remzi Kitabevinden çıkan "Hayatla Mücadeleden Yaşamaya Geçiş" adlı kitabı "stresten uzak durun, herşeye pozitif yaklaşın" klişeleri yerine "Evet stres var ve kaçmak pek mümkün değil ama size vereceği zararı en aza indimek mümkün" tezini savunuyor. Anahtar nokta "farkındalık"; içinde bulunduğunuz anı tümüyle algılama, herhangi günlük bir aktiviteyi yaparken düşünceleri, hisleri, ruh halini, nefesi, duruşu ve duyuları izleme.
  • Nefesimi doğru kullanamadığımı, stresimi vücudumun belli bölgelerine yansıttığımı, kısacası yazarın da dediği gibi "hayatımı değil sürekli karşı koyduğum hayat şartlarını yaşadığımı" farkettim.
  • Kitabın içinde vücudun farklı bölgeleri için yoga terapi duruşları resimlerle gösteriliyor. Herkesin evde yapabileceği çok basit ama rahatlatıcı duruşlar bunlar. Ben denedim ve faydasını gördüm.
  • Verilen bilgilere göre Elvan Demirkan Amerika'da 10 yıldır yoga temelli stres yönetimi öğretiyor; IMF, Beyaz Saray, Time Dergisi ders verdiği kurumlar arasında. Ayrıca hastane seminerlerinde kronik ağrılı hastalara iç ve dış kuvvetlendirici teknikler öğretmekte.
  • Fiyatı 10 YTL. İlgilenenlere taviye ederim.

3 Comments:

At 3:37 ÖS, Blogger cimcime said...

Bu kitabı mutlaka alacağım. Çok lazım. Stresi hayatımıza sokmamalıyız ama bazen mümkün olmuyor.İster istemez stres yapıyoruz. Bu kitaptan zaman zaman destek alınabilir galiba ?
Öneriniz ve tanıtımınız için teşekkürler.
Sevgilerimle:)

 
At 10:44 ÖS, Blogger İncik Boncuk said...

Bu aralar işlerim çok yoğun, tam bana göre bir kitap. Hemen alacağım.

 
At 1:05 ÖÖ, Anonymous munev said...

gercektende öyle hayatımızı degıl hayat sartlarının getırdıgı mecburıyetlerı yasamaya calısıyoruz .bu durumda stressız bır ınsan dusunemıyorum...keske okuduklarımızı uygulamaya vaktımız olabılse...

 

Yorum Gönder

<< Home